Potpuno besplatni lektirni naslovi, u različitim formatima za čitanje. Portal E-lektire nastao je u sklopu pilot projekta e-Škole. Želja je učenicima besplatno ponuditi lektire putem novih, digitalnih medija. Sretno s čitanjem!
Office 365 za škole. Svojim AAI@EduHR korisničkim računom prijavite se na Office365 i imajte kompletan Office u web pregledniku (Word, Powerpoint, Excel).
Aplikacija Sway može se pronaći na Office365 on-line servisu. Odlična je za kreiranje bogatog, internetskog sadržaja. U nekoliko klikova napravite sebi malu web stranicu i podijelite je sa ostalim kolegama.
Ako trebate napraviti plakat, brošuru ili letak, svakako pogledajte Canva alat. S njim možete složiti oku ugodne grafičke materijale koje možete potom tiskati ili u vidu fotografije, digitalno podijeliti s onima kojima treba vaša informacija.
Mrežni program Bubbl us služi za kreiranje mentalnih mapa. Vrlo jednostavan i praktičan alat za korištenje.
Autor: Ivana Petrinić
Datum: 26.03.2020.
Kategorija: Knjižnica
Procjenjivanje informacija vještina je koja se uči (ili koja bi se trebala učiti) kao što se uči bilo koji drugi predmet. S tom razlikom da će vam ta vještina trebati tijekom cijelog života neovisno o tome čime ćete se baviti.
Nekad davno, u pradavna vremena, u školskoj su se knjižnici samo posuđivale lektire. Danas – kada tijekom jednog dana primimo informacija koliko ih u srednjem vijeku ljudi nisu primili tijekom cijeloga života – jedna od temeljnih uloga knjižničara je poučiti korisnike kako da se snađu u moru informacija.
Kako prepoznati relevantne (bitne, važne i značajne) informacije u gomili nebitnih, nevažnih, netočnih – i štetnih? I mnogim odraslima je to teško – ne prepoznaju lažne i štetne vijesti pa ih često dijele smatrajući ih relevantnima, a posebno je važno da vještine snalaženja u svijetu informacija razviju učenici.
Propitivati bismo trebali sve – ne samo članke u medijima nego i lekcije u udžbenicima, filmove, razgovore. Kritički treba razmišljati o svemu što nas okružuje, o svemu što čitamo, gledamo ili slušamo.
Jednom kad to naučimo, kada tu vještinu savladamo, bit će nam lakše učiti, a po završetku srednje škole bit će lakše snaći se u svijetu.
Ako ste u dvojbi je li neka informacija lažna, bitna ili pouzdana, prije negoli je podijelite s drugima, prije negoli vas prestraši ili zabrine, zapitajte se uvijek:
Ako ste u dvojbi i nakon što ste si odgovorili na ovih šest ključnih pitanja za razvoj kritičkog mišljenja – iskoristite uslugu Pitaj knjižničara. Javite nam se e-mailom i rado ćemo vam pomoći riješiti dvojbu.