Potpuno besplatni lektirni naslovi, u različitim formatima za čitanje. Portal E-lektire nastao je u sklopu pilot projekta e-Škole. Želja je učenicima besplatno ponuditi lektire putem novih, digitalnih medija. Sretno s čitanjem!
Office 365 za škole. Svojim AAI@EduHR korisničkim računom prijavite se na Office365 i imajte kompletan Office u web pregledniku (Word, Powerpoint, Excel).
Aplikacija Sway može se pronaći na Office365 on-line servisu. Odlična je za kreiranje bogatog, internetskog sadržaja. U nekoliko klikova napravite sebi malu web stranicu i podijelite je sa ostalim kolegama.
Ako trebate napraviti plakat, brošuru ili letak, svakako pogledajte Canva alat. S njim možete složiti oku ugodne grafičke materijale koje možete potom tiskati ili u vidu fotografije, digitalno podijeliti s onima kojima treba vaša informacija.
Mrežni program Bubbl us služi za kreiranje mentalnih mapa. Vrlo jednostavan i praktičan alat za korištenje.
Autor: Elizabeta Pavlović
Datum: 13.06.2023.
Kategorija: Obavijesti
Svojevremeno je Nelson Mandela rekao: “Ne postoji jasnije otkrivenje duše nekog društva, od načina na koji se ono odnosi prema djeci.”
Na tragu ove njegove izjave danas smo raspravljali o dječjem radu, o razlozima zašto ga još uvijek ima, u kojim dijelovima svijeta je prisutan, što društvo čini da ga spriječi i kako toj djeci omogućiti obrazovanje jer se ono pokazalo kao učinkovit način smanjenja sudjelovanja djece radnika kao i smanjenje siromaštva u društvima koje zatvara oči oko dječjeg rada pravdajući to nasušnom potrebom najsiromašnijih slojeva društva.
Osim rasprave , pogledali smo dokumentarni film o radu djece na plantažama kakaovca u Maliju a da pritom nikad nisu ni okusili čokoladu.
Smatra se da su djeca na prisilnom radu kada su premlada za rad i/ili premlada za donošenje odluke o zapošljavanju. Milijuni djevojčica i dječaka u cijelom svijetu zaposleni su, a više od polovice te djece izloženo je najgorim oblicima dječjeg rada, kao što su rad u opasnim okruženjima, ropstvo ili drugi oblici prisilnog rada, nezakonite aktivnosti (krijumčarenje droge, prostitucija), kao i sudjelovanje u oružanim sukobima. Toj djeci je uskraćeno adekvatno obrazovanje, zdravlje i slobodno vrijeme, uz kršenje njihovih temeljnih prava i sloboda. Uskraćena su im temeljna ljudska prava, kao što su sloboda kretanja i izražavanja, zlostavljana su psihički i fizički, emotivno su traumatizirana i u izolaciji iz koje nisu u mogućnosti pobjeći ili otići.
Kada se govori o “najgorim oblicima dječjeg rada” podrazumijeva se: