Menu

Korisne aplikacije
Korisne aplikacije

Potpuno besplatni lektirni naslovi, u različitim formatima za čitanje. Portal E-lektire nastao je u sklopu pilot projekta e-Škole. Želja je učenicima besplatno ponuditi lektire putem novih, digitalnih medija. Sretno s čitanjem!

Office 365 za škole. Svojim AAI@EduHR korisničkim računom prijavite se na Office365 i imajte kompletan Office u web pregledniku (Word, Powerpoint, Excel).

Ilustracija Office365

Aplikacija Sway može se pronaći na Office365 on-line servisu. Odlična je za kreiranje bogatog, internetskog sadržaja. U nekoliko klikova napravite sebi malu web stranicu i podijelite je sa ostalim kolegama.

Sway aplikacija

Ako trebate napraviti plakat, brošuru ili letak, svakako pogledajte Canva alat. S njim možete složiti oku ugodne grafičke materijale koje možete potom tiskati ili u vidu fotografije, digitalno podijeliti s onima kojima treba vaša informacija.

Aplikacija Canva

Mrežni program Bubbl us služi za kreiranje mentalnih mapa. Vrlo jednostavan i praktičan alat za korištenje.

Program Bubbl us

Dani matematike u Gimnaziji

Datum: 28.03.2025.

Kategorija: Matematika, Obavijesti


14. ožujka je dan koji matematičari diljem svijeta provode slaveći beskonačnu ljepotu i primjenu broja π.

Prva značajna proslava Dana broja π organizirana je 1988. godine u San Franciscu, a priredio ju je fizičar Larry Shaw. Nedugo nakon toga je Zastupnički dom SAD-a usvojio neobvezujuću rezoluciju koja je 14. ožujka proglasila Nacionalnim danom broja π . Tog dana se održavaju natjecanja u recitiranju što većeg broja decimala broja π, vode se rasprave, a ponekad ljudi jedu pite i recitiraju stihove na temu broja π. Istog dana obilježavaju se obljetnice rođenja i smrti dvojice istaknutih znanstvenika.

Albert Einstein rođen je 14. 3. 1879., a svojim je radom na području moderne fizike uvelike unaprijedio znanost koju danas poznajemo. Stephen Hawking, preminuo 14.3. 2018., svojim je istraživanjem o crnim rupama promijenio lice kozmologije, a svojim djelima popularizirao znanost u široj javnosti.

Poljski matematičar Waclaw Sierpinski, rođen 14.3.1882. godine, poznat je po izvanrednim doprinosima u teoriji skupova, teoriji brojeva, teoriji funkcija i topologiji.

UNESCO je na svojoj Generalnoj konferenciji, u studenome 2019. godine, proglasio 14. ožujka Međunarodnim danom matematike (International Day of Mathematics – IDM) zbog njezine važnosti u znanosti i svakodnevnom životu.

 

Ove godine je 11 naših gimnazijalaca provelo Dan broja π na Županijskom natjecanju iz matematike, a tjedan nakon toga protekao je ispunjen raznim matematičkim aktivnostima i jednim natjecanjem.

 

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva, 20. ožujka 2025. godine održano je Međunarodno matematičko natjecanje “Klokan bez granica”. Natjecanju je pristupio 71 učenik Gimnazije Pula koji su se natjecali u tri kategorije Cadet (1. razred), Junior (2. i 3. razred) i Student (4. razred).

Cilj natjecanja je popularizacija matematike, a učenici iste dobi diljem svijeta rješavaju približno iste zadatke, koji ne moraju biti vezani uz školski program. Prema međunarodnim dogovorima svaki se učenik ima pravo natjecati bez obzira na njegov uspjeh u redovnoj nastavi.

Rezultati natjecanja najbolje plasiranih učenika bit će objavljeni 25. travnja 2025. godine.

 

Sredinom ožujka obilježava se i „Tjedan mozga“ te je profesorica Kristina Opatić za učenike 2., 3. i 4. razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije održala radionice posvećene razvijanju matematičkog razmišljanja i vještini rješavanja problema. Cilj radionica bio je potaknuti učenike na logičko i analitičko razmišljanje kroz primjenu nekoliko posebnih matematičkih metoda. Tako su učenici drugog razreda rješavali zadatke s matematičkih natjecanja primjenjujući metodu invarijanti i Dirichletov princip, dok su učenici trećeg i četvrtog razreda uz spomenute metode primjenjivali koordinatnu metodu i metodu neodređenih koeficijenata.

Tjedan mozga posvećen je razumijevanju i istraživanju intelektualnih sposobnosti, a održane radionice bile su prilika da učenici razviju svoje matematičke vještine i kreativno razmišljanje. Pokazalo se da matematika nije samo skup pravila, već moćan alat za rješavanje problema u znanosti i svakodnevnom životu.

Klikni i podijeli

Istaknuto

Aplikacija Škola na dlanu služi učenicima i profesorima Gimnazije Pula za brzo primanje informacija (promjene u rasporedu), generiranja suglasnosti itd. Aplikaciju su napravili učenici Gimnazije Pula.