Menu

Korisne aplikacije
Korisne aplikacije

Potpuno besplatni lektirni naslovi, u različitim formatima za čitanje. Portal E-lektire nastao je u sklopu pilot projekta e-Škole. Želja je učenicima besplatno ponuditi lektire putem novih, digitalnih medija. Sretno s čitanjem!

Office 365 za škole. Svojim AAI@EduHR korisničkim računom prijavite se na Office365 i imajte kompletan Office u web pregledniku (Word, Powerpoint, Excel).

Ilustracija Office365

Aplikacija Sway može se pronaći na Office365 on-line servisu. Odlična je za kreiranje bogatog, internetskog sadržaja. U nekoliko klikova napravite sebi malu web stranicu i podijelite je sa ostalim kolegama.

Sway aplikacija

Ako trebate napraviti plakat, brošuru ili letak, svakako pogledajte Canva alat. S njim možete složiti oku ugodne grafičke materijale koje možete potom tiskati ili u vidu fotografije, digitalno podijeliti s onima kojima treba vaša informacija.

Aplikacija Canva

Mrežni program Bubbl us služi za kreiranje mentalnih mapa. Vrlo jednostavan i praktičan alat za korištenje.

Program Bubbl us

Svjetski dan Roma (8. travnja)

Datum: 07.04.2020.

Kategorija: Knjižnica


Jeste li se kada zapitali zašto jako malo Roma završava srednju školu? Zašto se žene vrlo mladi? U srijedu, 8. travnja, je njihov dan – Svjetski dan Roma. Dan kada se možemo upoznati s problemima s kojima se susreću, naučiti nešto o njihovoj kulturi ili se senzibilizirati za pomoć u integraciji.

U mnogim su zemljama, pa tako i u Hrvatskoj, Romi marginalizirani. Žive u velikom siromaštvu u nehumanim uvjetima bez struje, vode i kanalizacije u naseljima na rubovima gradova i rijetko imaju mogućnost ostvarivanja temeljnog ljudskog prava na obrazovanje.

Stereotipi i predrasude vode diskriminaciji

Iako ne poznaju niti jednog Roma, ima ljudi koji vjeruju da su svi Romi prosjaci i lopovi, da su si sami krivi jer su siromašni i da su lijeni raditi pa zato prose. Kada ljude koje ne poznajemo, a pripadaju određenoj grupi ili imaju određeni izgled, strpamo u isti koš (stereotipi) ili kada na osnovu stereotipa stvorimo mišljenje o ljudima koje uopće ne poznajemo (predrasude), takve, često neprijateljske, predrasude dovode do diskriminacije.

Pojedince diskriminiramo kada prema njima ne postupamo jednako kao prema svima ostalima. U demokratskim društvima diskriminacija nije dopuštena i može se tražiti pravna zaštita od diskriminirajućih postupaka. Nažalost, svakodnevna diskriminacija Roma ne prestaje jer nemaju temeljna ljudska prava.

Riječ Rom nema mi tu ljepotu koju ima Cigan

Većina ljudi Rome ne zove Ciganima smatrajući da je to pogrdan naziv za nepoštenu i prljavu osobu, međutim mnogi Romi za sebe kažu da su Cigani. Pročitajte članak “Cigan je posebna riječ” o braći Feridu i Emranu Ajetiju, reperima poznatijima pod nadimcima Skill i Buddy O.G., koji kroz svoje pjesme progovaraju o rasizmu i šovinizmu s kojima se svaki dan susreću pomažući tako u rušenju predrasuda i mržnje.

Mlađe generacije vjerojatno ne znaju za Seada Hasanovića poznatijeg kao Brace Cigana, kojeg je proslavila satirična TV emisija Željka Malnara “Noćna mora”, no zanimljivo je Bracino razmišljanje: “Kad nekom kažeš ‘zdravo, Cigane’, meni je to isto kao da kažeš ‘zdravo, brate’. Riječ Rom nema tu težinu i ljepotu koju ima Cigan.”

No bitnije od toga kako ćemo Rome zvati je kako ćemo se prema njima ponašati. Lako je nediskriminirati u jeziku, no to bi prije svega trebalo pokazati djelima.

Što ako je njihov san da završe školu?

Dokumentarni film “Razred” (2015.) – koji su u siječnju 2017. imali prilike pogledati tadašnji učenici polaznici Medijske kulture i Novinarske grupe – priča priču o Romkinjama suočenima s “klasičnom” dilemom “udati se ili nastaviti školovanje?”. Tri djevojke koje su odlučile nastaviti školovanje autorica filma Vesna Čudić pratila je četiri godine ispričavši toplu i snažnu priču o njihovim srednjoškolskim izazovima, prijateljima, ali i odnosima u obiteljima iz kojih dolaze.

Scena iz filma “Razred”

Film je dobio brojna priznanja i nagrade, među ostalima Nagradu žirija za etiku i ljudska prava, a zbog iznimne situacije vezane uz koronavirus producent Siniša Juričić za našu je školu dozvolio za 8. travnja gledanje putem poveznice (zainteresirani učenici će od svojih razrednika dobiti lozinku):

Svjetski dan Roma obilježava se 8. travnja, no nitko nam ne brani da ih se sjetimo i pomognemo im bilo koji drugi dan u godini.

Svi koji imaju pitanja vezana uz film mogu nam se javiti koristeći uslugu Pitaj knjižničara.

Klikni i podijeli

Istaknuto

Aplikacija Škola na dlanu služi učenicima i profesorima Gimnazije Pula za brzo primanje informacija (promjene u rasporedu), generiranja suglasnosti itd. Aplikaciju su napravili učenici Gimnazije Pula.